Behoort Saam – Prediker 4:9-12

Belydenisaflegging

In ons reeks, 40 dae van Gemeenskap het ons die afgelope 2 weke stilgestaan by: Week 1: Al wat van belang is, is geloof wat deur liefde tot dade oorgaan. Ons is geskape vir gemeenskap en liefde. As ek nie ʼn lewe van liefde lei nie sal: niks wat ek sê saak maak nie, niks wat ek weet saak maak nie, niks wat ek gee saak maak nie en niks wat ek bereik saak maak nie. God het ons geskape vir liefde. Jy kan eenvoudig nie jou roeping as ʼn dissipel op jou eie uitleef nie. As God se opdrag is dat ons mekaar moet liefhê, dat ons ander moet liefhê, kan jy dit nie uitleef as jy jouself isoleer nie. Maar liefde is soos ʼn spier wat geoefen moet word, dit kom nie vanself nie. Mens is mos nie sommer net fiks nie, dit verg doelbewuste toewyding.

En week twee het ons weggespring en begin oefen hoe om lief te hê met ons tweede tema “Dien Saam”. Daar het ons gesels oor hoe liefde die in eerste plek nie ʼn gevoel nie, maar ʼn daad. Saam met geestelike volwassenheid kom die gesindheid om buite jouself na die behoeftes van ander te kyk, ons gee dus in liefde om vir ander. En omdat ons deel is van God se plan om, om te sien na die wêreld, moet ons dan ook omsien na ander en so saam dien.

Vandag oefen ons verder aan hierdie liefdesspier van ons met die tema: Behoort Saam. Dat ons Saam Behoort is vir meeste van ons ʼn gemaklik konsep. Die idee van gemeenskap, span, groep is nie vreemd vir ons nie, ons beskou onsself mos immers as die liggaam van Christus

Praktyk sukkel ons egter so ‘n bietjie daarmee.

Dis amper soos valse advertering – produk belowe iets – maar lewer nie op nie.

Bv. Jy sien hierdie produk word geadverteer op die televisie en uiteindelik iets waarna jy al lankal gesoek het. Jy bel die nommer en bestel sommer dadelik een. Spoedpos nogals. En binne drie dae kry jy jou pakkie. Opgewonde maak jy dit oop en toets dit uit. En o aarde, hierdie produk, wat jy gedink het die antwoord op jou probleme is, werk nie so lekker nie. Maar nie te min, jy is nie te veel afgesit nie, want jy skryf die swak resultate toe aan “dalk het jy dit nie 100% reg gebruik nie” of “jy moes iets verkeerds gedoen het”. Jy gaan nou maar eers die handleiding lees en dan weer probeer. Jy probeer bietjie later weer, met dieselfde teleurstellende resultate. Nou begin jy bietjie omgekrap raak en probeer weer en weer. EN genoeg is genoeg! Hoogs ontevrede en verontwaardig gryp jy telefoon en skakel die tolvrye nommer, want iemand moet verantwoordelikheid neem dat hierdie produk nie jou behoeftes aangespreek het nie. Iemand moet hiervoor boet. Jy pons die nommer in en eweskielik begin jou selfoon lui. Skarrel om die foon te antwoord en tot jou verbasing is dit jy wat aan die anderkant is. Jy is die persoon wat die verantwoordelikheid moet dra vir hierdie swak resultate, vir hierdie produk wat sekere beloftes gemaak het, maar nie opgelewer het nie.

Die produk wat die kerk adverteer – die beloftes wat dit bied: die van gemeenskap, ek en u, ons is die vervaardigers – ons is die ingenieurs – bemarkers – die wat aanspreeklik gehou moet word as die produk nie aan die geadverteerde standaarde en beloftes voldoen nie. Hierdie belofte van gemeenskap wat mense by die kerk kom soek, die idee van LIGGAAM VAN CHRISTUS: dis ons wat verantwoordelik daarvoor is.

Ek en u is deel van God se plan om gemeenskap te bou en onder te ondersteun.

Blaai weer na prediker 4: Puzzeling boek

Die skrywer van hierdie boek staan eenvoudig bekend as Die prediker – Hebr. Kohelet. Hy preek hier is stuk wysheidsliteratuur. Amper iets soos ʼn handeleiding vir die alledaagse lewe.

Hy lê die teks so uit met ʼn goeie verstaan van ons daaglikse lewens .

Kom ons lees Prediker 4:9-12.

Die konteks van hierdie passasie lê in die vorige 2 verse wat vertel van die kondisie van alleenheid. Van meedoënlose werk, sonder enige vrug. Die lewe draai om besigheid waar die begin en einddoel, besigheid is en daar gaan genot in die uitlewering daarvan gevind word nie.

Hierdie stuk sluit direk daaraan en fokus op die gevare en uitdagings wat met reistogte in die antieke ooste gepaard gegaan het. Reistogte was hoofsaaklik vir besigheid ( tog meeste besigheid naby die huis) pelgrimstogte, of vir persoonlike redes soos troue, begrafnisse. Mense het nie eintlik gereis nie. Jy het naby die huis gebly – mense jou geken, jy plek gehad het om te slaap. Reis het gepaard gegaan met groot vrees beide geregverdigde vrese (soos die vir  rowers, wilde diere) maar ook verbeeldingsvrees, waar mense hulself bang gepraat het oor alles wat dalk mag gebeur. Jy het nie alleen gereis nie = algemene wysheid. So in ʼn seker sin was hierdie nie nuwe nuus vir die leser nie – ook seker nie vir ons nie. 2 is beter as een

Tog moet daar gereis word, ongeag wat jou reis mag wees. Vandag sit die Belydenisgroep, en die res van ons gemeente ons lewensreis voort. Die uitdaging is egter dat ons nie weet wat hierdie reis gaan behels nie. Vandag gee ons nog ʼn tree verder op hierdie onuitgetrapte pad: die road less travelled. En in hierdie pad moet ons belangrikheid van vriendskappe onthou om ons dag in en dag uit op hierdie reis te ondersteun: die gemeenskap waarvoor ons geroep is om in deel te neem.

Die gedeelte 4 stappe van wysheid vir my en jou om ons te help om in gemeenskap op hierdie reis:

Stap 1: 2 is beter – Twee is beter as een, want hulle het ’n goeie beloning vir hulle moeitevolle arbeid (ou vertaling) Goed = tema van Prediker. Die boek Prediker herinner ons dat ons in ʼn wêreld leef wat ontwerp is sodat ons die goeie kan ervaar. Ons moet dit net vind in ons daaglikse lewe.

Verder meer sê hierdie teks vind vir jou ʼn vriend waarmee jou inspanning tot iets kan kom. Vind iemand – Enige plek vir goeie beloning

Stap 2 – vv10 kry vriende om oor die struikelblokke/slaggate van die lewe te kom. Die Ou Vertaling:  want as hulle val, kan die een sy maat optel, maar wee die een wat val sonder dat daar ’n tweede is om hom op te tel. Wee die een… wysheid sê: “Neem nou stappe om slaggate in die toekoms te vermy.”

Hierdie fisiese pad waarvan die digter praat laat my dink aan die Barmhartige samaritaan – storie. Die styl pad van Jerigo tot Jerusalem. Op hierdie lewens reis is daar gevare en mense val. Die hartseer is dat ons mense mekaar dikwels nie help nie –  ons moet daardie barmhartige samaritaan wees. Ons is dies wat moet aksie neem. Ons, as gelowiges, IS die gemeenskap wat die ondersteuning moet bied.

Stap 3 – hierdie is veral gemik op die wat eensaam is. Slaap warm. Hierdie vers verwys nie werklik na ‘n huwelik nie eerder meer na iemand wat moes kamp langs die pad terwyl op reis is. Bv. As die son ondergaan, jy moet plek vind en daar is niks langs die pad. Dit raak koud in die aand so as jy alleen is, geen hitte, maar twee kan saam warm broei. Weer waarsku die prediker wee die een wat sonder ‘n reismaat is. Wees gewaarsku!

Hierdie vers spreek vir my tot ons om mekaar se dieper behoeftes aan te spreek, gebedsversoek, deel van behoeftes, om daar te wees vir ander wanneer hulle ‘n werklike ware probleem ervaar. Elkeen van ons wil graag iemand daar hê in sulke tye vir ons. Hoeveel keer neem ek en u die tyd om te belê in iemand anders. Ek weet daar is baie behoefte/behoeftiges, maar daar is net behoeftes aanspreek. Ten minste bid. Kom ons tree daar in.

Stap 4: Kry ‘n vennoot om saam jou te staan teen teenstanders.

NLV: Persoon wat alleen staan kan aangeval en oorwin word, maar twee kan rug tot rug staan en oorwin. Bietjie interpretatief, maar dit bring die gedagte oor van vandag se tema ons behoort saam, die  missie van ek sal jou rug dop hou en jy myne. Ons gaan uit in die wêreld en kort daardie gerusstelling

Die gedeelte eindig met ’n spreukwoord – wat ‘n uitroep teken is oor dit wat ons sopas gelees het. As 2 mense saam werk goed is,3 nog beter! 4! 5! Hoe meer netwerke van vriende ons het, hoe sterker die gemeenskap, hoe makliker en lekkerder gaan dit wees om hierdie onuitgetrapte pad te reis.

4 stappe van wysheid om God se ondersteuningplan vir ons uit te leef op hierdie road less travelled.

Besef dat jy deel is van ‘n geloofsgemeenskap, DIT IS JOU ROEPING, en WEES dan deel daarvan. Sluit aan by ‘n vriend om deur die probleme te werk, wees ‘n vriend om te help by diep behoeftes aan te spreek en staan by jou medegelowiges wat onder die aanvalle van die lewe gekniehalter word.

Elkeen van ons sit langs en om ons ondersteuningsspan..

Ons moet mekaar ondersteun. Besef ons IS HIER in ‘n gemeenskap, en die feit dat ons HIER IS(maak nie saak waar die hier is), gaan aanhou vir die res van ons lewens.

Dit is hoe God deur elkeen van ons werk om mekaar se behoeftes aan te spreek soos wat ons op hierdie road less travelled reis. Ons almal is SAAM op hierdie reis en ons moet dit besef.

Kom ons bid saam.

Gebed

Mag ons deel wees van mekaar se driedubbele tou en gebruik ons op hierdie road less travelled. Help ons om om ons te kyk en mekaar te troos en vertroetel, ondersteunhelp, verdedig, op te staan en te beskerm. Dankie vir vriende. Help ons om ook een te wees.

Annelet Slazus

Hier is die kleingroepmateriaal wat met dié preek saamgaan.

Hier is die dagstukkies wat met dié preek saamgaan.

     

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

Kommentaar en navrae

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dankie!

 • Avatar

  mariette

  |

  Môre-môre!

  Dankie Chris. Die reeks dra baie praktiese wenke oor en is verrykende luistergenot vir elkeen. Elke dag iets nuuts om na uit te sien!

  Seën daarop toegebid
  Mariette

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Nee, Elmarie, jy hoef nie. Ons kan 250 mense akkommodeer. Skryf net in by die deure. Baie welkom.

 • Avatar

  Prof Elmarie Venter

  |

  More Ds Chris. Ons is 3 wat wil bywoon. Moet ons nog bespreek? Groete
  Elmarie

 • Vreesloos 1

  |

  […] Pinkster-reeks se titel vanjaar is “Vreesloos”– oor geloof in ‘n tyd waar ons bang […]

 • 21 Mei 2020

  |

  […] Pinkster-reeks se titel vanjaar is “Vreesloos”– oor geloof in ‘n tyd waar ons bang […]

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Ons het vir baie lank ‘n versorgingskommissie gehad vir leraars en personeellede. Dit was persone in die gemeente wat gereeld op informele wyse met elkeen van ons kontak gemaak het, belanggestel het in wat in ons lewens aangaan, uitgevra het na uitdagings, en vir ons gebid het. Dit was benewens die diensverhoudingekommissie wat meer op die formele dinge gekonsentreer het. Die inperking het ‘n bietjie daaraan verander, maar dit was ‘n baie goeie informele sisteem van versorging.

 • Avatar

  Des Sampson

  |

  Goeie dag. Ek is voorsitter van die DVK op Hartenbos. Wat doen julle mbt die versorging van predikante en kantoor personeel?

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dit was Rethie van Niekerk se preek. Sy het in die preek verwys na die Hebreeuse woorde.

  Die eerste reël (seën) het drie woorde, dan vyf woorde, dan sewe woorde.  15, 20, 25 konsonante (onthou ʾ is ook ‘n konsonant).  11, 13, 16 lettergrepe (ek het weer getel, en dit is die korrekte aantal).

  24 yĕbārekkā yĕhwâh wĕyišmĕrekā
  25 yāʾēr yĕhwâh pānāyw ʾēlêykā wîyḥunekā
  26 yiśāʾ yĕhwâh pānāyw ʾēlêykā wĕyāśēm lĕkā šālôwm

  Hoop dit maak sin.

 • Avatar

  Annemarie vn Zyl

  |

  NUM 6; GOD SE SEEN, Goeiemore
  Ek het vanoggend hierdie Bybelstudie gedoen en dit was wonderlik. Die deel DIE TEKS verstaan ek egter glad nie. ek kry die aantal woorde reg maar glad nie die konsonante en lettergrepe nie. Ek verstaan ook nie die doel van hierdie deel nie, tensy jy wil bewys dat dit menslik amper onmoontlik is om die seen so te skryf, met die spesifieke aantal konsonante en lettergrepe sonder God se ingryping.. ek sal dit waardeer as iemand die deel in kort vir my verduidelik Baie dankie Annemarie van zyl.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dankie Corrie! Mooi jaar vir jou.

 • Avatar

  Corrie

  |

  Ds. Chris, soos altyd ń opbeurende en positiewe bydra deur U, vir die toepassing deur die kinders van God. Selfs hulle wat Hom nog nie as hul Saligmaker en Verlosser aangeneem het nie, sal baat by diė insetsel. Ek vra dat God se seën op U sal rus.

 • Avatar

  C Joubert

  |

  Inspirerende en besielende boodskappe

 • Avatar

  Sonja Lizemore

  |

  Beste Ds Chris.
  Net n GROOT DANKIE vir die liedere. Dit is baie spesiaal.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hi Carol, jy is reg, dit is ‘n kosbare insig! Ek het ook onlangs gepreek oor die inwonende Christus, as jy meer wil lees. Baie seën.

 • Avatar

  Carol

  |

  Baie dankie vir die eerste keer in my lewe besef ek nou wat my probleem is. Ek het nog nie vir JESUS in my ontdek nie dis geen wonder dat my verhouding met JESUS nêrens kom nie. Geen ontmoeting geen kennis of wysheid en GEEN GROEI.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hi Annelize – ons hou dienste in die kerkgebou (Louis Bothasingel 177, Somerstrand) om 09:00 Sondae tegelykertyd met ons Youtube erediens ook om 09:00. Ons het ook ‘n meer informele Youtube erediens – Pulse – wat van 11:00 af op ‘n Sondag beskikbaar is. Ter wille van die personeel se verlof sal ons DV van 27 Desember tot 24 Januarie nie fisiese eredienste in die kerk hê nie, net die Youtube erediens 09:00. Dié dienste word weer hervat van 31 Januarie af sowel as moontlik ‘n aanddiens om 18:30. As jy hier is, maak ‘n afspraak dat ons jou kan verwelkom. My sel is “nul agt twee 5749191”. Groete, Chris van Wyk.