Volhard Vol Vreugde – Reeks oor 1 Petrus

 

Ek voel ‘n bietjie soos ‘n apostel êrens in die wye wêreld: weg van sy mense, met ‘n passie om hulle te sien, maar haas onmoontlik. Soos ‘n Paulus in die tronk. Of ‘n Petrus in Rome. Of ‘n Johannes op Patmos. Hierdie apostels het ‘n dringende behoefte gehad om met die gemeentes te oor die Here te gesels. Vandaar hul briewe; uiteindelik ‘n bundel briewe waaruit ons NT ontstaan het.

Nou ek is nie ‘n Paulus of ‘n Petrus of ‘n Johannes nie. Maar, ek het die roeping om die lidmate van Somerstrand te bedien met die evangelie. En weens die inperking is die enigste manier om dit te doen – met Pdf, Whatsapp, Facebook, en Youtube. En so ‘n bietjie musiek.
Ek het die Here se aangesig gesoek oor temas vir die volgende tyd waarin ons ingeperk is weens die Covid-19 virus. Die eerste brief van Petrus het telkens my aandag gevang. So ook die sewe briewe van Johannes in Openbaring.

My voorneme is om die volgende vyf Sondae op Petrus se eerste brief te fokus. Vir Pinkster sal ek dan op Openbaring fokus. Ek gee ook aaneenlopend hiermee ‘n boek uit vir Bybelstudie oor 1 Petrus sowel as later oor Openbaring sodat jy dieper kan delf in die boodskap hiervan. Jy kan dit hier aflaai.Jy kan die video’s by NG Kerk Somerstrand se Youtube kanaal kyk of aflaai. 09:00 Sondagoggend (of enige tyd daarna).

Die motivering is aan die een kant die praktiese aard van Petrus se brief – dit gaan oor vreugde en hoop midde-in uitdagings. Inperking is ‘n groot uitdaging; dalk die grootste van ons lewe.

Aan die ander kant is daar ook talle vrae wat mense vra oor die eindtyd en hoe ons daaroor moet dink. Dit is belangrik dat ons aan die hand van Openbaring diep hieroor nadink sodat ons nie weggevoer word deur allerlei misleidings nie.

Julle sal ook agterkom dat ek doelbewus kies om met die Bybelteks te werk. Ek is oortuig dat die Woord van God die enigste werklike krag in ‘n krisis is. Dit is die bron wat die Heilige Gees gebruik om ons hoop en moed en vreugde te gee.

Ek gaan dus nie probeer slim wees nie. Ek gaan die Woord verkondig en die Woord sy werk laat doen soos die Here dit op my hart gelê het.

Chris van Wyk
16 April 2020

     

Tags:

Trackback from your site.

Comments (2)

 • Avatar

  Nico Claassen

  |

  Baie dankie Chris vir jou uitstekende toewyding aan ons gemeente deur middel van n alternatiewe bedieningsmodel onder huidige omstadighede. Seen en sterkte vir jou.

  Reply

  • Avatar

   Chris van Wyk

   |

   Dankie Nico, dit bly my passie!

   Reply

Leave a comment

Kommentaar en navrae

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dankie!

 • Avatar

  mariette

  |

  Môre-môre!

  Dankie Chris. Die reeks dra baie praktiese wenke oor en is verrykende luistergenot vir elkeen. Elke dag iets nuuts om na uit te sien!

  Seën daarop toegebid
  Mariette

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Nee, Elmarie, jy hoef nie. Ons kan 250 mense akkommodeer. Skryf net in by die deure. Baie welkom.

 • Avatar

  Prof Elmarie Venter

  |

  More Ds Chris. Ons is 3 wat wil bywoon. Moet ons nog bespreek? Groete
  Elmarie

 • Vreesloos 1

  |

  […] Pinkster-reeks se titel vanjaar is “Vreesloos”– oor geloof in ‘n tyd waar ons bang […]

 • 21 Mei 2020

  |

  […] Pinkster-reeks se titel vanjaar is “Vreesloos”– oor geloof in ‘n tyd waar ons bang […]

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Ons het vir baie lank ‘n versorgingskommissie gehad vir leraars en personeellede. Dit was persone in die gemeente wat gereeld op informele wyse met elkeen van ons kontak gemaak het, belanggestel het in wat in ons lewens aangaan, uitgevra het na uitdagings, en vir ons gebid het. Dit was benewens die diensverhoudingekommissie wat meer op die formele dinge gekonsentreer het. Die inperking het ‘n bietjie daaraan verander, maar dit was ‘n baie goeie informele sisteem van versorging.

 • Avatar

  Des Sampson

  |

  Goeie dag. Ek is voorsitter van die DVK op Hartenbos. Wat doen julle mbt die versorging van predikante en kantoor personeel?

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dit was Rethie van Niekerk se preek. Sy het in die preek verwys na die Hebreeuse woorde.

  Die eerste reël (seën) het drie woorde, dan vyf woorde, dan sewe woorde.  15, 20, 25 konsonante (onthou ʾ is ook ‘n konsonant).  11, 13, 16 lettergrepe (ek het weer getel, en dit is die korrekte aantal).

  24 yĕbārekkā yĕhwâh wĕyišmĕrekā
  25 yāʾēr yĕhwâh pānāyw ʾēlêykā wîyḥunekā
  26 yiśāʾ yĕhwâh pānāyw ʾēlêykā wĕyāśēm lĕkā šālôwm

  Hoop dit maak sin.

 • Avatar

  Annemarie vn Zyl

  |

  NUM 6; GOD SE SEEN, Goeiemore
  Ek het vanoggend hierdie Bybelstudie gedoen en dit was wonderlik. Die deel DIE TEKS verstaan ek egter glad nie. ek kry die aantal woorde reg maar glad nie die konsonante en lettergrepe nie. Ek verstaan ook nie die doel van hierdie deel nie, tensy jy wil bewys dat dit menslik amper onmoontlik is om die seen so te skryf, met die spesifieke aantal konsonante en lettergrepe sonder God se ingryping.. ek sal dit waardeer as iemand die deel in kort vir my verduidelik Baie dankie Annemarie van zyl.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dankie Corrie! Mooi jaar vir jou.

 • Avatar

  Corrie

  |

  Ds. Chris, soos altyd ń opbeurende en positiewe bydra deur U, vir die toepassing deur die kinders van God. Selfs hulle wat Hom nog nie as hul Saligmaker en Verlosser aangeneem het nie, sal baat by diė insetsel. Ek vra dat God se seën op U sal rus.

 • Avatar

  C Joubert

  |

  Inspirerende en besielende boodskappe

 • Avatar

  Sonja Lizemore

  |

  Beste Ds Chris.
  Net n GROOT DANKIE vir die liedere. Dit is baie spesiaal.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hi Carol, jy is reg, dit is ‘n kosbare insig! Ek het ook onlangs gepreek oor die inwonende Christus, as jy meer wil lees. Baie seën.

 • Avatar

  Carol

  |

  Baie dankie vir die eerste keer in my lewe besef ek nou wat my probleem is. Ek het nog nie vir JESUS in my ontdek nie dis geen wonder dat my verhouding met JESUS nêrens kom nie. Geen ontmoeting geen kennis of wysheid en GEEN GROEI.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hi Annelize – ons hou dienste in die kerkgebou (Louis Bothasingel 177, Somerstrand) om 09:00 Sondae tegelykertyd met ons Youtube erediens ook om 09:00. Ons het ook ‘n meer informele Youtube erediens – Pulse – wat van 11:00 af op ‘n Sondag beskikbaar is. Ter wille van die personeel se verlof sal ons DV van 27 Desember tot 24 Januarie nie fisiese eredienste in die kerk hê nie, net die Youtube erediens 09:00. Dié dienste word weer hervat van 31 Januarie af sowel as moontlik ‘n aanddiens om 18:30. As jy hier is, maak ‘n afspraak dat ons jou kan verwelkom. My sel is “nul agt twee 5749191”. Groete, Chris van Wyk.