Nuus uit die Ring van PE 1/2012

Die vakansie is verby, skole het begin, kategete is gevind en meeste gemeenteprogramme is reeds in volle swang aan die gang!  2012 lê vol belofte voor ons oop.  Ons sien uit na ‘n jaar waarin God ons gaan verras met kruike vol olie (2 Kon 4)!

Hoogland spring weg met ‘n Week van Gebed is vanaf 29 Januarie tot en met 2 Februarie,  aangebied deur Frederick Marais.

Hulle bied ook op 27-28 Feb ‘n werkswinkel aan, o.l.v. Prof Ernst Conradie.  Does matter really matter? vra hoe Christene moet reageer op sake soos geld, grondhervorming en restitusie, kultuur, seksualiteit, gesondheid en vele meer!  (As jy dit wil bywoon of meer inligting benodig, kan jy vir kontak by riana@pehoogland.co.za )

Dan het hulle ook op 3 Maart ‘n ontbyt met Dieter Voigt, waar hy gaan praat oor sy boek “Ek dare jou …. Leef voluit!”.  Kontak ook vir Riana vir meer inligting.

Klema beeld vanjaar hul visie uit deur die beeld van brûe – brûe tussen ons en God, mekaar onderling en tussen ons en die wêreld. Hulle begin die jaar met ‘n preekreeks oor brûe getiteld “Connect: Brug na die ander kant”.

Hulle beplan ook weer allerhande aktiwiteite rondom Lydenstyd –  ons glo hulle sal ons op hoogte hou!

Verder fokus hulle vanjaar opnuut op hul studentebediening. Hulle is baie opgewonde oor die eerstejaarskamp (23-26 Januarie) en die eerstejaarsweek wat daarop volg. As jy meer inligting hieroor soek, kan jy vir Anke kontak by lewe@klema.co.za.

Klema vertel dat hulle ook nou reeds uitsien na hul gemeentekamp aan die begin van Maart, wat gewoonlik ‘n hoogtepunt is.

Charl van Walmer gemeente  deel dat hy baie opgewonde is oor hul gemeente se lidmate.  Dit lyk vir hom asof hulle die kerk geniet!  Hul gemeente groep, ook in die 30-something groep, waaroor hulle baie bly is.  Hulle wil vanjaar steeds die erediens absoluut eerste stel.  Hulle gebruik die Leesrooster en verwag dat die Here dit vanjaar gaan gebruik om hulle te help om reg te lewe in 2012.

Greg van CovenantGrace (be PE Oos) beskryf 2012 as: ‘n nuwe jaar, met nuwe uitdagings, nuwe geleenthede en dieselfde Jesus!  In sy eie woorde:  “What a joy and comfort to know that when uncertainty and change surrounds us, our hope, faith and future remain steadfast and certain because of the faithfulness of Him who called us! Our vision and focus for 2012 is the same as our previous 3 years…’to fulfill the great commission by being a gospel-centred community of believers, that delight in the sovereignty of God, that boast in the cross of Christ, and that live by his grace and for his glory.’ We believe that this vision of being a gospel-centred community will find its ultimate expression in us being committed to at least  3 lifestyle priorities: (1) A commitment to the message (content) of the gospel, (2) A commitment to the members (community) of the gospel,  and (3) A commitment  to the mission (cause) of the gospel. It is our desire and prayer that all 3 of these aspects of the gospel would continue to advance and bear fruit as we co-labour with Jesus in building His church.”   Verlede jaar was vir hulle ‘n wonderlike jaar van groei en ontwikkeling en tut dusvêr lyk dit asof hulle steeds in dieselfde rigting beweeg.  Hulle begin van 19 Feb af nou ook aanddienste!   “We are amazed and humbled by what God has done.” sê Greg.  “May the Lord continue to bless our gospel (church) partnerships as He brings to completion the good work that he has already begun. By His grace, for His Glory!”

Somerstrand behandel hierdie kwartaal die boek aan die Filippense onder die titel:  Die Gees van Christus verander ons gemeente…”  Hul Bybelskool (www.bybelskool.com) fokus juis ook op Paulus se briewe uit die gevangenes, asook sy pastorale briewe.

PE Oos Gemeente het verlede jaar die Here se sorg op ‘n besondere manier beleef.  Hulle bid weekliks vir herlewing– getrou tree hulle elke week in vir spesifieke sake.

In De Duin is 2012 die Jaar van Omgee.  Hulle sien uit na alles wat daarmee saamgaan en sê, in lyn met hul fokus vanjaar, groete vir almal in die Ring!

Hoewel ons hierdie rondte geen spesifieke nuus het van Moeder, Anchor of Hope, Kensington en Parkheuwel nie, weet ons dat hulle ook getrou besig is om kruike uit te pak, in die verwagting dat die Gees ons almal vanjaar gaan verras!

Ons as Ring sien natuurlik ook nog uit na die ontwikkeling van die projekte wat ons verlede jaar ontvang het.  Ons sal julle DV op hoogte hou!

Neem asb ook vrymoedigheid om enige nuus te stuur aan rethievanniekerk@gmail.com.  Versprei asb die nuusbrief aan jul netwerke en plaas op jul kennisgewingborde!  Ons is saam deel van die Liggaam van Christus.  Saam werk ons in dieselfde Koninkryk, tot eer van God.

Kom ons dra mekaar vanjaar in ons gebede!  Ons bid dat die Gees ons sal lei, dat ons liefde sal toeneem in begrip en fyn aanvoeling, sodat ons die dinge kan onderskei waarop dit werklik aankom.  Dan sal ons onberispelik en sonder blaam wees op die dag wanneer Christus kom en deur Jesus Christus geheel en al in die regte verhouding met God wees, tot sy lof en eer!

 

     

Trackback from your site.

Leave a comment

Kommentaar en navrae

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dankie!

 • Avatar

  mariette

  |

  Môre-môre!

  Dankie Chris. Die reeks dra baie praktiese wenke oor en is verrykende luistergenot vir elkeen. Elke dag iets nuuts om na uit te sien!

  Seën daarop toegebid
  Mariette

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Nee, Elmarie, jy hoef nie. Ons kan 250 mense akkommodeer. Skryf net in by die deure. Baie welkom.

 • Avatar

  Prof Elmarie Venter

  |

  More Ds Chris. Ons is 3 wat wil bywoon. Moet ons nog bespreek? Groete
  Elmarie

 • Vreesloos 1

  |

  […] Pinkster-reeks se titel vanjaar is “Vreesloos”– oor geloof in ‘n tyd waar ons bang […]

 • 21 Mei 2020

  |

  […] Pinkster-reeks se titel vanjaar is “Vreesloos”– oor geloof in ‘n tyd waar ons bang […]

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Ons het vir baie lank ‘n versorgingskommissie gehad vir leraars en personeellede. Dit was persone in die gemeente wat gereeld op informele wyse met elkeen van ons kontak gemaak het, belanggestel het in wat in ons lewens aangaan, uitgevra het na uitdagings, en vir ons gebid het. Dit was benewens die diensverhoudingekommissie wat meer op die formele dinge gekonsentreer het. Die inperking het ‘n bietjie daaraan verander, maar dit was ‘n baie goeie informele sisteem van versorging.

 • Avatar

  Des Sampson

  |

  Goeie dag. Ek is voorsitter van die DVK op Hartenbos. Wat doen julle mbt die versorging van predikante en kantoor personeel?

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dit was Rethie van Niekerk se preek. Sy het in die preek verwys na die Hebreeuse woorde.

  Die eerste reël (seën) het drie woorde, dan vyf woorde, dan sewe woorde.  15, 20, 25 konsonante (onthou ʾ is ook ‘n konsonant).  11, 13, 16 lettergrepe (ek het weer getel, en dit is die korrekte aantal).

  24 yĕbārekkā yĕhwâh wĕyišmĕrekā
  25 yāʾēr yĕhwâh pānāyw ʾēlêykā wîyḥunekā
  26 yiśāʾ yĕhwâh pānāyw ʾēlêykā wĕyāśēm lĕkā šālôwm

  Hoop dit maak sin.

 • Avatar

  Annemarie vn Zyl

  |

  NUM 6; GOD SE SEEN, Goeiemore
  Ek het vanoggend hierdie Bybelstudie gedoen en dit was wonderlik. Die deel DIE TEKS verstaan ek egter glad nie. ek kry die aantal woorde reg maar glad nie die konsonante en lettergrepe nie. Ek verstaan ook nie die doel van hierdie deel nie, tensy jy wil bewys dat dit menslik amper onmoontlik is om die seen so te skryf, met die spesifieke aantal konsonante en lettergrepe sonder God se ingryping.. ek sal dit waardeer as iemand die deel in kort vir my verduidelik Baie dankie Annemarie van zyl.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dankie Corrie! Mooi jaar vir jou.

 • Avatar

  Corrie

  |

  Ds. Chris, soos altyd ń opbeurende en positiewe bydra deur U, vir die toepassing deur die kinders van God. Selfs hulle wat Hom nog nie as hul Saligmaker en Verlosser aangeneem het nie, sal baat by diė insetsel. Ek vra dat God se seën op U sal rus.

 • Avatar

  C Joubert

  |

  Inspirerende en besielende boodskappe

 • Avatar

  Sonja Lizemore

  |

  Beste Ds Chris.
  Net n GROOT DANKIE vir die liedere. Dit is baie spesiaal.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hi Carol, jy is reg, dit is ‘n kosbare insig! Ek het ook onlangs gepreek oor die inwonende Christus, as jy meer wil lees. Baie seën.

 • Avatar

  Carol

  |

  Baie dankie vir die eerste keer in my lewe besef ek nou wat my probleem is. Ek het nog nie vir JESUS in my ontdek nie dis geen wonder dat my verhouding met JESUS nêrens kom nie. Geen ontmoeting geen kennis of wysheid en GEEN GROEI.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hi Annelize – ons hou dienste in die kerkgebou (Louis Bothasingel 177, Somerstrand) om 09:00 Sondae tegelykertyd met ons Youtube erediens ook om 09:00. Ons het ook ‘n meer informele Youtube erediens – Pulse – wat van 11:00 af op ‘n Sondag beskikbaar is. Ter wille van die personeel se verlof sal ons DV van 27 Desember tot 24 Januarie nie fisiese eredienste in die kerk hê nie, net die Youtube erediens 09:00. Dié dienste word weer hervat van 31 Januarie af sowel as moontlik ‘n aanddiens om 18:30. As jy hier is, maak ‘n afspraak dat ons jou kan verwelkom. My sel is “nul agt twee 5749191”. Groete, Chris van Wyk.