Gemeentestemming Artikel 1

Ek (Chris) is vanoggend baie bewus van die genade van die Here. Ons gemeente het met 75% “ja” gestem vir die voorstel van ons Algemene Sinode om Artikel 1 van die Kerkorde te verander dat die Belydenis van Belhar daarin opgeneem kan word met ruimte na albei kante van die spektrum.

Ek is dankbaar omdat ek weet hoe moeilik belydenisse regdeur die eeue hulle weg tot in die harte van mense gevind het.

Die ekumeniese belydenisse uit die eerste millennium n.C. het in kontekste van stryd ontstaan:

 • Die Twaalf Artikels het die Triniteit verwoord midde in verskil van mening oor die natuur van Jesus as God en mens. Dit het eeue geneem voor dit algemeen aanvaar is.
 • Net só ‘n groot stryd was daar oor die standpunt van Appolinarus dat Jesus nie ‘n menslike gees gehad het nie, net ‘n Goddelike. Uiteindelik het die Geloofsbelydenis van Nicea ook dié deel van die God-mens natuur van Jesus bevestig. Net om uiteindelik tot die skeuring van die Westelike en Oostelike deel van die kerk te lei, toe daar verskil van mening kom oor of die Gees van Vader en Seun uitgaan, soos in Nicea verwoord, of net van die Vader.
 • Ook die Geloofsbelydenis van Athanatius het ná groot debat oor die wyse waarop ons die Triniteit moet verstaan, tot stand gekom. Terloops, dít bly ‘n belangrike gespreksgenoot as ‘n mens dink oor die Triniteit. Mense formuleer te maklik hulle eie verstaan, eerder as om in gesprek te gaan met die kerk van die eeue en hulle wysheid te verreken.

Die drie Gereformeerde belydenisse het ook ontstaan in kontekste van konflik en stryd.

 • Guido de Bres het die Nederlandse Geloofsbelydenis in 1561 geskryf om teenoor die Rooms-Katolieke verdrukking te formuleer wat die Gereformeerdes glo. Daarvoor moes hy met sy lewe boet.
 • Ursinus en Olevianus het in 1563 die Heidelbergse Kategismus die lig laat sien onder andere omdat daar verskil van mening was oor die Lutherse konsubstansiasie lering dat Christus werklik in die Nagmaal teenwoordig was. Die Gereformeerde standpunt is geformuleer om eenheid in die beskouing te bring, dat Christus voluit teenwoordig is in die Nagmaal, maar sonder dat die brood sy liggaam word en die wyn sy bloed.
 • En die Dordtse Leerreëls moes die leringe van Arminius die hoof bied en die Gereformeerde verstaan van die evangelie verwoord. Dit sê so lekker in Engels met die Akroniem TULIP: Total Depravity, Unconditional Election, Limited Atonement, Irresistible Grace, Perseverance of the Saints. Maar die konflik was so erg dat die sinode eers ‘n hele paar dekades daarna weer kon bymekaar kom, as ek dit reg het, 80 jaar, twee geslagte, daarna!

Wat in ons gemeente gebeur het, stem my dankbaar. Dat daar baie plekke is waar die “nee” stem oorheers – sommige sê nee omdat hulle Belhar ongekwalifiseerd wil insluit, en ander sê nee, omdat hulle Belhar nie wil insluit nie – bekommer my uiteindelik nie.

Belydenisse neem ‘n tyd om in die gemoedere van mense pos te vat. Dit sal waarskynlik ook by ons die geval wees. Want, eenheid-geregtigheid-versoening het gekom om te bly as verwoording van die evangelie. Dit is nooit voorheen só helder geformuleer in die geskiedenis nie, ook nie in die Gereformeerde wêreld nie. Die belydenis van Belhar se bydrae is dus reeds histories fundamenteel. Die aanvaarding daarvan deur ‘n beduidende deel van die Gereformeerde wêreld, beteken dat dit waarskynlik ook reeds die toets van die tyd deurstaan het.

Nou moet dit net ‘n plek kry in die harte van Christene die wêreld oor, ook in ons kerk.

     

Tags: ,

Trackback from your site.

Leave a comment

Kommentaar en navrae

 • Avatar

  Radie Rademeyer

  |

  Goeie dag
  Ek is n 79 jare oue mans persoon gesond sterk en baie gesond Ek sal baie graag by iemand wil bly wat hulp nodig het met vervoer om takies te verrig te help waar ek kan inslaap
  My naam is Radie Rademeyer kontak nommer 0732641032 verwysings beskikbaar

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Die probleem is dat eiename gewoonlik nie “die” vooraan het nie. Miskien moet mens dit as ‘n titel beem, want dsn maak die “die” sin. “Die Christus.” “Die Duiwel.”

 • Avatar

  mariette

  |

  ‘n Goeie môre vanuit en van die Baai se tipiese dae….
  Ernst sê:
  “Die gebruik van die hoofletter het met “sterstatus” eintlik bloedweinig te doen – wel met die spelreël in die AWS wat bepaal dat eiename so geskryf word. Vgl ook “die Bose” in Mat 13:19.”
  Persoonlik glo ek dat die betrokke vertalings ook maar saamhang met die ‘geloofsoortuiging’ van die betrokke partye, soos gees of met die hoofletter by Gees – soos dit in Johannes 3,en veral by 4:23-24, vertaal word.

  ‘n Baie geseënde dag toegewens, met ‘n hand-aan-hand se stap saam met Jesus in jou gees.

 • Avatar

  Mariette

  |

  Lekker as iemand so wakker loop, Alwyn.
  Ek het julle twee se opmerkings vir Ernst (Kotzé) aangestuur. Dan hoor ons bietjie wat hy sê.
  Seëngroete

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Ek weet nie regtig die rede nie. Die 2020-vertaling vertaal al tien voorkomste van Duiwel in die NT regdeur met ‘n hoofletter. Dit is nogal vreemd met die “die” vooraan.

 • Avatar

  Alwyn Du Plessis

  |

  Askies 2020 vertaling Nie 2920 nie

 • Avatar

  Alwyn Du Plessis

  |

  Môre Chris .Help asseblief. Hoekom verkry die duiwel sterstatus in 2920 Bybelvertaling met ‘n hoofletter D Efesiers 4:27
  Groete

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Ons gaan voort met daardie diens. Marlein van Deemter hanteer dit.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Oor die “ware” vertaling. Elke vertaling het sy waarde. Die 1983-vertaling is in makliker Afrikaans, maar meer onakkuraat. Die 1953-vertaling is ouer Afrikaans, maar baie na aan die oorspronklike teks. Die 2020-vertaling is meer moderne Afrikaans, maar ‘n meer direkte vertaling van die oorspronklike teks. Ek gebruik self nou die 2020-vertaling, maar lees ook graag in die ESV en die NET Bible. Kyk op Youversion se Bybeltoepassing.

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Hi Francois, dit is die 2020-vertaling van Bybelgenootskap. Jy kan dit gratis lees by https://biblesa.co.za/ of op hulle toep.

 • Avatar

  Francois Smith

  |

  Geagte Dr Chris van Wyk : ek het na U video geluister “WAARHEID vs DWALLEER , en omdat ek self ook in ons Wonderlike Vader Almagtig se Woord leef, het ek na die video tot die slotsom gekom dat die leiers in die Algemene Sinode ons Wonderlike Vader Almagtig GLADNIE KEN NIE , want net onkundige nie-weergebore mense kan die besluite neem wat hulle neem, soos U ons dit onder die aandag gebring het. Dr Chris, ek wil net weet uit watter Afrikaanse Bybel Vertaling leef en werk U , want ek herken nie die Woord wat U op die video gegee het. Ek het by Kairos Netwerk aangesluit om deel te wees van die soeke om die NG Kerk te stig in die volmaakte waarheid van ons Wonderlike Vader Almagtig, en dit was dan ook op Kairos Netwerk se whatsapp-groep lommunikasie waar ek hierdie week U genoemde video gesien het. Daar is 5 Afrikaanse Bybels op die mark, en meer as 360 Engelse Bybels…….WAT is volgens U die WARE Afrikaanse en Engelse Vertaling van al hierdie Bybels? Elke mens het ‘n unieke vorm van SPRAAK(Joh 8:43,44), en dan ook nog meer ons Wonderlike Vader Almagtig, dan ontstaan die HOE kan ons Vader Almagtig MEER as EEN vorm van spraak he’, vanwee al die verskillende vertalings? WIE in die Leierskap van die Kerklike Denominasies, KEN NIE die WARE SPRAAK van ons Wonderlike Vader Almagtig ? Daarom my vraag aan U, want indien ons die Evangelie van ons Vader Almagtig verdraaid aan mense verkondig, SAL hulle BLOED op ons hoofde wees. Vrede en liefde in Christus Jesus het ek vir U en die mede Gelowiges. Amen.

 • Avatar

  brian strydom

  |

  sal plasing van studente verblyf advertensie voortgaan?
  die dame wat oorbodig verklaar is was onseker
  mooi loop. Brian

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Dankie!

 • Avatar

  mariette

  |

  Môre-môre!

  Dankie Chris. Die reeks dra baie praktiese wenke oor en is verrykende luistergenot vir elkeen. Elke dag iets nuuts om na uit te sien!

  Seën daarop toegebid
  Mariette

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Nee, Elmarie, jy hoef nie. Ons kan 250 mense akkommodeer. Skryf net in by die deure. Baie welkom.

 • Avatar

  Prof Elmarie Venter

  |

  More Ds Chris. Ons is 3 wat wil bywoon. Moet ons nog bespreek? Groete
  Elmarie

 • Vreesloos 1

  |

  […] Pinkster-reeks se titel vanjaar is “Vreesloos”– oor geloof in ‘n tyd waar ons bang […]

 • 21 Mei 2020

  |

  […] Pinkster-reeks se titel vanjaar is “Vreesloos”– oor geloof in ‘n tyd waar ons bang […]

 • Avatar

  Chris van Wyk

  |

  Ons het vir baie lank ‘n versorgingskommissie gehad vir leraars en personeellede. Dit was persone in die gemeente wat gereeld op informele wyse met elkeen van ons kontak gemaak het, belanggestel het in wat in ons lewens aangaan, uitgevra het na uitdagings, en vir ons gebid het. Dit was benewens die diensverhoudingekommissie wat meer op die formele dinge gekonsentreer het. Die inperking het ‘n bietjie daaraan verander, maar dit was ‘n baie goeie informele sisteem van versorging.

 • Avatar

  Des Sampson

  |

  Goeie dag. Ek is voorsitter van die DVK op Hartenbos. Wat doen julle mbt die versorging van predikante en kantoor personeel?